Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

japan[1]

Znajdujące się nieopodal Frankfurtu nad Menem Hessisches Puppenmuseum (które z kilku różnych powodów do chwili obecnej uważam za jedno z najlepszych europejskich muzeów lalek) w 2011 roku obchodziło dwudziestolecie swojego istnienia. Ponieważ okazja ta zbiegła się w czasie z dziesięcioleciem nawiązania relacji partnerskiej pomiędzy niemieckim miastem Hanau a japońskim Tottori wśród wielu uroczystości związanych z tymi jubileuszami szczęśliwie znalazła się także wystawa ningyō.

Całość ekspozycji została skomponowana z myślą o całościowym i systematycznym zaprezentowaniu skomplikowanego i wieloznacznego świata ningyō i nie sposób tutaj uciec do porównania, iż podziwiając układ wystawy mieliśmy okazję zapoznania się nie tylko z legendarną japońską precyzją ale także ze słynnym niemieckim porządkiem w zakresie sposobu prezentacji poszczególnych kategorii ningyō.

Wśród hina-ningyō oczywiście centralne miejsce zajmował kompletny, współczesny zestaw:

Frankfurt-M-243

ale oczywiście też nie zabrakło starszych lalek:

Frankfurt-M-241

Frankfurt-M-240

a także tych mniej typowych:

Frankfurt-M-236

Frankfurt-M-239

gogatsu-ningyo:

Frankfurt-M-246

Frankfurt-M-233

kabuki-ningyo:

Frankfurt-M-305

oyama-ningyo:

Frankfurt-M-310

Frankfurt-M-278

kimekomi-ningyo:

Frankfurt-M-264

Frankfurt-M-262

Frankfurt-M-266

hakata-ningyo:

Frankfurt-M-231

Frankfurt-M-232

gosho-ningyo:

Frankfurt-M-260

ichimatsu-ningyo:

Frankfurt-M-274

Frankfurt-M-271

kokeshi:

Frankfurt-M-276

„Twarzą” ekspozycji była wspaniale zachowana lalka, która – wbrew pozorom – służyła do zabawy (przy tej okazji warto zwrócić uwagę na doskonałą artykulację tej ningyo). Lalkę prezentowano wraz z jej oryginalnym kimonem:

Frankfurt-M-282

Frankfurt-M-284

Na wystawie znalazły się także bogato dekorowane hagoita:

Frankfurt-M-268

Całość ekspozycji została uzupełniona wspaniałymi makietami prezentującymi różnorodne scenki rodzajowe z zarówno dawnego jak i współczesnego życia Japończyków. Oczywiście wszystko wykonano z niesamowitą precyzją, natomiast dla nas europejczyków chyba najciekawszy był fakt, iż do wykonania ich użyto wyłącznie papieru – materiału jakże typowego dla kultury japońskiej. Takich makiet było wiele, tutaj zaprezentuję tylko kilka przykładów.

Frankfurt-M-258

Frankfurt-M-256

Frankfurt-M-253

Frankfurt-M-250

Jednak największe wrażanie robiła ogromna panorama prezentująca miasto Tottori w roku 1889. Na makietę składały się 493 papierowe postaci, oraz budynki, wozy, przedmioty oraz wszystkie inne detale obrazujące życie ponad sto lat temu w małym japońskim miasteczku. Całość została wykonana pod przewodnictwem Chieko Yamamoto przez sześćdziesiąt członkiń Towarzystwa Komadori jako prezent mera Tottori Masaru Nishio dla Hessisches Puppenmuseum.

Frankfurt-M-340

Frankfurt-M-328

Frankfurt-M-332

Comments are closed.